Dermaroller Ve Mezoterapi

Dermaroller Ve Mezoterapi

Dermaroller dönen plaka üzerinde çok sayıda iğnenin bulunduğu bir mekanizmadır. Dermaroller uygulamasının prensibi döner tabakadan yararlanarak üzerindeki iğnelerle cilde mikro delikler açmaktır. Bu küçük delikler sayesinde cilde ne sürülürse sürülsün ürün cilt altına kolaylıkla ulaşacaktır. Bir ürünü dermoroller uygulamasından sonra sürmek normal cilde sürmekten çok daha etkili olmaktadır.

Yüz bölgesinde kullanılmasının avantajları?

Yüz bölgesindeki derimizin hassas ve doğrudan göz önünde olması uygulamın bu bölgede yapılmasının avantajlarını artırmaktadır. Uygulamadan önce yüz dezenfekte edilmelidir. Daha sonra belirli bir baskı ile birkaç kere aynı bölgeye uygulanarak binlerce küçük mikro delikler açılır. Bu küçük hasarlar derinin kendi iyileşme mekanizmasını harekete geçirerek kendi kollajenini üretmesini sağlar. Uygulama alanının büyüklüğüne bağlı olarak, işlem 15 dk.’dan 1 saat’e kadar sürebilir. Sonuçlar 3 ay ile 9 ay arasında tam olarak alınır. Kontrollü çalışmalarda 6-8 hafta sonrasında kollajende %200 artış görülmüştür.

İşlem lokal anestezik krem uygulaması ile yapılabilir. İşlem sonrası bir yan etki yoktur. Uygulama yapılan bölgede oluşan eritem birkaç saat içinde azalarak normale döner. Uygulamanın hedefi cildi sağlığa ve gençliğe kavuşturmaktır. Hücreleri uyararak onların yeniden daha canlı ve daha taze hücre üretmesine teşvik etmektir.

Bunun yanında mezoterapi teknikleriyle deri gençleştirme ve sıkılaştırma eskiden beri bilinen yöntemlerdir. Mezoterapi için çeşitli büyüme faktörleri ve vitaminler kullanılabileceği gibi kişinin kendi kanından hazırlanan PRP (trombositen zengin plazma) de tercih edilebilir. Mezoterapi uygulamalarını çok daha efektif hale getiren ve son yıllarda iyice popülarize hale gelmeye başlayan bir yöntem de dermaroller uygulamalarıdır. Dermaroller uygulamaları beraberinde hiç bir mezoterapi uygulanmasa dahi yara iyileşme mekanizmasını tetikleyerek deride sıkılaşma ve canlanma yaratabilecek bir potansiyele sahip bir tekniktir. Bu teknikte genellikle üzerinde en az 200 mikroiğne bulunan bir silindirin deride onbinlerce mikro delik açması temel mekanizmadır. Bu mikrotravmaların iyileşmesi esnasında deride sıkılaşma ve canlanma olmaktadır.

Çok mikro düzeyde olduğundan ve lazere göre derinin üst tabakalarında kayba yol açmadığından 1 günde geçen kırmızılık dışında yüzde bir yaralanma, renk değişimi gibi sorunlar oluşmamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı dermaroller tekniğini çok akılcı ve faydalı bir teknik olarak görüyorum. Dermaroller tekniğinin bir diğer faydası ise beraberinde uygulanabilen vitamin ve büyüme faktörlerinin, veya PRP’nin homojen olarak deriye yayılımını sağlamasıdır. Yani hastanın yüzünde morluk vs oluşturmadan mezoterapi yapılmasına olanak sağlamaktadır.

No Comments

Bir Cevap Yazın