Genital Estetik (Labioplasti)

Genital Estetik (Labioplasti)

Özellikle son yıllarda genital bölge estetiğinde tüm dünyada bir farkındalık oluştu ve yapılan işlemlerin sayısında hızlı bir artış görülmekte. Genital bölgede yapılabilen işlemler oldukça
farklı bir spektrumda incelenebilir.

Labioplasti
Temel olarak iç veya dış dudakların gerek görüntü gerekse fonksiyonel olarak normalleştirilmesini içerir. En sık rastlanan sorunlardan biri iç dudakların normalden uzun, iri (hipertrofi) ve sarkık olması veya asimetrik olmasıdır. Bu durum sonradan ortaya çokabileceği gibi hiç ilişkiye girmemiş bakire bir genç bayanda da yapısal olarak ortaya çıkabilir. Bu durum bazen o kadar ileri boyutta olabilir ki çamaşır giymede sorun, ilişki sırasında ağrı ve estetik olarak hastayı psikolojik olarak rahatsız eden bir görüntü oluşabilir. İç dudak hipertrofisi olan kadınlar tayt, dar pantolon, mayo veya bikini, giymekten kaçınırlar rahatsız olurlar.

Bazı hastalarda ise dış dudaklarda aşırı sönme, sarkma olması mümkündür. Özellikle yaşla bu sorunlarda artış olabilir. Bu durun bazen ilişki sırasında ağrıya da neden olabilir.

İster iç dudak ister dış dudaklarla ilgili sorun olsun bunların tedavisi mümkündür ve birlikte de onarım yapılabilir. Hatta diğer vajinal işlemler de gerekiyorsa birlikte yapılması mümkündür. Gerektiği durumlarda klitoris derisine de müdahale yapılabilir ve yapılmalıdır, aksi taktirde esettik sonuç istendiği gibi olmayabilir.

Labioplasti ameliyatı bakire, hiç doğum yapmamış veya menopoz sonrası bayanlarda da rahatlıkla yapılmaktadır. İşlem genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir, ve hasta 2 gün sonra uçak dahil yolculuk yapabilir. Labioplasti ameliyatları cinsel ilişkideki hazzı azaltmaz hatta hasta ilişkide daha rathat olacağından daha çok haz alır. Ancak hatalı yapılan ameliyatlarla komplikasyon gelişirse bu durum değişebilir. Bazı operatörlerin iç dudakların tamamen çıkartılmasını önerdiğini düşünecek olursak tamamen özgün yapıların kaybedilmesi hastaya sorun yaratacaktır. Bu nedenle rastgele bir yerde ameliyat olmaya karar vermemekte fayda vardır.

Genellikle işlemden sonra 3 hafta 1 ay kadar cinsel ilişkiden kaçınmakta fayda vardır.

Renk Açma (Bleaching)
Bazı kadınlarda genital bölge zamanla iyice koyu bir renk alabilir ve bu durum kadınlarda ciddi anlamda rahatsızlık yaratabilir. Çeşitli lazer tedavileri ile bu bölgede diğer işlemlere de ek olarak veya tek başına renk açma işlemi uygulanabilir.

Himenoplasti
Eskiden bakirelik ciddi bir sorun olduğu dönemlerde daha çok evlilik öncesi uygulanan bu işlem artık bazı kadınlarca daha ileri yaşlarda da çeşitli nedenlerle istenebiliyor. Halen törelerin uygulandığı bölgelerde daha sık yapılmakta olan bu operasyon nispeten basit bir cerrahi işlem olaak gerçekleştirilebilir. Ancak operasyonun neden istendiği iyice irdelenmelidir.

Vajinal Daraltma
Özellikle gebeliklerden sonra ve yaşla birlikte vajinal bölgede gevşeme ve sarkmalar olabilir. Cerrahi olarak veya uygun olgularda bu iş için özel dizayn edilmiş lazer kullanılarak vajinal daraltma yapmak mümkündür. Vajinal daraltma için lazer kullanılacaksa bu 2-3 seans gerektirir ve genellikle anestezi ihtiyacı yoktur. İşlemden 5-7 gün sonra cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Cerrahi vajinoplasti yapılacaksa 1 ay kadar ilişkiden kaçınmakta fayda vardır.

No Comments

Bir Cevap Yazın