Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapakları belli bir süre sonra tüm yüz ve vücutta olduğu gibi bir sarkma eğilimi gösterir. Hatta üst gözkapakları kişinin görüş alanını kısıtlayacak kadar sarkma gösterebilir. Bu durumda yapılacak bir ameliyat kişinin estetik olarak düzelmesini sağlarken aynı zamanda görüşünü de düzelten fonksiyonel bir ameliyat olacaktır.

Üst kapaktaki sarkmalar biraz daha basit iken alt kapakta sorunlar genellikle biraz daha fazladır. Alt kapak fazlalıkları ve gevşeklikleri olabilirken bazen de ciddi anlamda torbalanmalar, gözyaşı oluklarında belirginleşmeler görülebilir. Bazen basit bir işlemle bu alt kapak sorunları çözülebilir ancak tecrübesiz ellerde cerrahi ciddi sorunlar doğurabilir.

Alt gözkapağı ameliyatında eğer gerekiyorsa orta yüz germe işlemi de birlikte yapılmalıdır, bu sayede hem kapak cerrahisinin kalıcılığı artacaktır, hem de orta yüz ve hatta alt yüzdeki sarkmalar sadece gözkapağı ameliyatı kesisinden gerçekleştirilebilecektir. Yüz ve kapak dokularının sağlam alanlara (bazen kemikte açılan deliklerle kemiklere askılama yapmaktayız) asılmasıyla oldukça kalıcı ve hoş bir görünüm elde edilebilir. Gözkapağı ameliyatlarında kapağın genç hali korunabilirken istenirse göz kapağı şeklinde bazı değişiklikler de uygulanabilir.

No Comments

Bir Cevap Yazın