Karın Bölgesi Estetiği (Abdominoplasti)

Karın Bölgesi Estetiği (Abdominoplasti)

İnce bir bel, ince bir karın derisi ve sıkı karın kasları, güzel bir göbek deliği karın bölgesinde hem erkek hem de bayanlar tarafından en çok arzulanan görünümdür. Karın bölgesi gençlerde daha sıkı ve bel daha ince iken zamanla alınan kilolar ve özellikle doğumları takiben çeşitli sarkmalar, deri çatlakları ve yağlanmalar ortaya çıkar. Bazı bölgelerdeki yağlanmalarla başa çıkmak yapılan yoğun egzersizlere rağmen mümkün olmamaktadır. Hele de deride stria denen çatlaklar oluşmuşsa bunları gizlemek de gidermek de son derece güç olmaktadır. Karın bölgesinde uygulanabilen liposuction ve karın germe (abdominoplasti) operasyonlarıyla ideal bir görünüme kavuşmak çoğu hastada mümkündür.

Karın Germe sadece deri çıkarma ameliyatı mıdır?
Özellikle kadınlarda karın kaslarının gevşemesi ve birbirinden ayrılması erkeklere göre çok daha sık görülen bir problemdir. Erkeklerin deri yapısı daha kalın ve sıkı olduğundan gerektiğinde endoskopik tekniklerle karın kaslarının dikilerek sıkılaştırılması daha olasıdır. Bu durum bayanlarda da bazen görülür, karında ciddi bir deri fazlası yoktur ancak karın kasları özellikle gebelik sonrasında birbirlerinden ayrılmıştır ve bir çıkıntı yapmaktadır. Bunun yanında karın bölgesindeki deri fazlaları ve yağ fazlaları tıpkı bir karpuz dilimi gibi buradan çıkarılır ve karın düz olarak kapatılır. Bu ameliyat sırasında bazen var olan göbek fıtığı veya diğer fıtıklaşmalar da onarılabilir.

Karın Germede kalacak izlerin boyutu
Birçok cerrah hastasına mümkün olan en kısa izli ameliyatı önermek ister. Bu, genellikle çamaşır veya bikininin içinde kalacak yatay ve bazen hafif açılı bir izdir. Ancak bazı hastalarda daha uzun ve daha yüksek yerleşimli izler sonucun ideal olması açısından kaçınılmazdır. Deri sarkıklığı ve yağlanma derecesinin büyük oranda olduğu hastalarda yeni bir göbek deliği yeri oluşturmak gerekecektir.

Ancak iz ne olursa olsun karın germe ameliyatlarında memnuniyet oranı genellikle oldukça yüksektir. Ameliyat olan hastalara sorulduğunda pek çoğu “bu ameliyatı tekrar olurdum” şeklinde görüş belirtmektedir. Hastaların zayıf oldukları dönemdeki kıyafetlerini tekrar giyebilmeleri, karınlarındaki sarkık ve saklanamayan deri fazlasının birkaç saat içinde atılabiliyor olması ve hiç bir şekilde gitmeyen çatlakların hemen hepsinin tek ameliyatta yok edilebilmesi onları en çok tatmin eden kısımlarıdır. Gebelik sonrası tekrar bikini giyebilmek pek çok bayanın hayalidir ve bu ameliyatla gerçekleşebilmektedir.

Karın Germe Herkeste Aynı Şekilde Uygulanan Standart Bir Ameliyat mıdır?
Karın bölgesinin estetik ve fonksiyonel olarak iyileştirilmesinde çok farklı teknikler vardır ve her hastaya en uygun teknik seçilerek uygulanır. Bu tekniklerin bir kısmı aşağıda özetlenmiştir.

Endoskopik Karın Germe (Abdominoplasti)
Deri fazlalığı olmayan ancak karın kaslarında gevşeklik ve ayrılma olan hastalarda uygulanabilir. Beraberinde yağ fazlalığı varsa liposuction ile giderilebilir. Ancak deri fazlalığı veya deride çatlaklar varsa tek başına bu yöntem sorunu çözmeyecektir.

Tam bir karın germeye göre daha basit gözükmekle birlikte bazı sorunların gelişmesi mümkündür. Alanda sıvı birikimi riski varsa kumlu drenler yerleştirilebilir.

Mini Abdominoplasti
Bu teknikle ameliyatta, hastanın bir miktar yağ ve deri fazlalığı mevcuttur ve çıkarılması gerekmektedir. Ancak miktar çok fazla olmadığından göbeğin yeri ve şekli değişmez ve göbek bölgesinde herhangi bir kesi yapılmaz. Karın kaslarının sıkılaştırılması gerekiyorsa kesi yerinden yukarı doğru uzanan bir tünelden bu sıkılaştırma yapılabilir. Genellikle kesi izi normal bir karın germe işlemine göre daha kısadır.

Dermolipektomi
Sadece deri ve yağ fazlalığının olduğu ancak kas tabakasında bir ayrılma olmadığı durumda fazla deri ve yağ tabakası atılır, göbek deliği yeniden oluşturulur ve göbek bu yeni deliğe yerleştirilir. Mini abdominoplastidekinden daha fazla deri sarkması ve gevşekliği olan hasta grubudur.

Tam Karın Germe
En kapsamlı karın germe ameliyatıdır. Karında belirgin deri ve yağ fazlalığının yanı sıra karın kaslarının gevşekliği ve birbirinden ayrılması söz konusudur. Göbek deliğinin yeri değiştirilecek ve göbek buraya yerleştirilecektir. Bu teknikle ameliyat da liposuction ile kombine edilebilir.

Ters Abdominoplasti
Daha nadir uygulanan bir tekniktir. Genellikle meme dikleştirme veya meme küçültme ameliyatları yapılacak olan hastalarda bir kombinasyon halinde uygulanabilir. Dikiş hattı meme altına gelen alana yerleştirilir. Planlaması biraz daha zor bir ameliyattır ve göbek altı bölgede çatlaklar varsa bunları daha da yukarıya taşıyabileceğinden önerilmez.
Diğer tekniklerde olduğu gibi kas gevşekliğini gidermeye yönelik işlemler uygulanabilir. Gerekirse göbek deliğinin yeri yenilenebilir.

Dikey izli karın germe
Genellikle alt bölgedeki yatay kesiyle kombine bir dikey kesiyi içerir ancak nadiren sadece dikey kesi de kullanılabilir. Burada karın orta hattında göğüs kafesine doğru uzanan dikey bir kesi hattı uygulanır. Çok nadir bir uygulamadır. Genellikle geçirilmiş karın cerrahisi ve mevcut izi olanlarda veya aşırı şişmanlık sonrasında ciddi anlamda kilo verenlerde bel bölgesini daraltabilmek için kullanılır. Bu hastalarda çok ciddi bir sarkma olduğundan sadece yatay bir iz ile bel yeterince daraltılamaz.

Bu ameliyatlar herkese uygulanabilir mi?
Temel olarak her hasta ameliyat edilebilir. Ancak bazı hastalarda risk artmıştır. Kontrolsüz diyabeti (şeker hastalığı), ağır kalp hastalıkları, pıhtılaşma eğilimleri veya kanama eğilimleri olan hastalar, yoğun sigara içen hastalar risklere biraz daha açıktır.

Karın Germe Ameliyatlarında Ne Gibi Sorunlar Görülebilir?
Her ameliyat olan hastada söz konusu olabilecek anestezi almanın getireceği bazı riskler olabilir (kullanılan ilaçlara alerjiler vb.). Bunun yanı sıra kaldırılan dokuların altında kan veya serum birikmesi görülebilir. Bu riskleri elimine edebilmek için deri altına genellikle vakumlu drenler yerleştirilir ve biriken kan ve serum çekilir. Bu drenler genellikle 24-72 saatte çekilebilir, çok nadiren biraz daha tutmak gerekebilir. Bunun yanında bazı baskılı giysiler bu riskleri azaltır ve ödem oluşumunu da azaltarak hastanın kendini daha konforlu hissetmesini sağlar. Her ameliyatta olabilecek enfeksiyon sorunlarına karşı genellikle ameliyat sırasında ve sonrasında antibiyotik uygulamaları yapılır. Belli bir süre için karın bölgesinde alt kısımlarda uyuşukluk olması normaldir ve bu genellikle zamanla düzelecektir. Yara dudaklarında açılma, doku kaybı gibi sorunlar genellikle çok kilolu olan, kontrolsüz şeker hastalığı veya başka yandaş sorunları olan kişilerde görülebilir.

Hastaları en rahatsız edebilecek konulardan biri yara izlerinin simetri sorunları ve iyileşme problemleridir. Bazı yara izleri kabarma eğilimi taşır. Bu sorunlara karşı özenli planlama ve dokuya maksimum saygı faydalı olacaktır. Ancak en belirleyici faktörlerden biri hastanın deri yapısı ve yara iyileşmesinde genetik veya kişisel bazı sorunlar olup olmamasıdır. Ancak erken dönemde genellikle daha belirgin olan izler aradan geçen 6 ay-1 yıl sonunda son derece uygun bir forma ulaşır. Bazen kesiklerin en kenar kısımlarında köpek kulağı denen çıkıntılar kalabilir, aslında bunların görülme sebebi genellikle izleri mümkün olduğunca kısa tutma isteğidir. Ancak liposuction yardımıyla ve ameliyat sırasında tedbirli davranarak bunların pek çoğu sorun haline gelmeden giderilebilir. Oluştuğu durumda da ameliyattan birkaç ay sonra basit bir lokal anesteziyle tedavi edilmeleri çok kolaydır.

Eskiden ameliyatların çok uzun sürmesi ve hastaların çok uzun süre yatakta hareketsiz bırakılmaları nedeniyle görülebilen emboli atma problemleri ameliyat sürelerinin çok kısalması, uygulanan tedavi yöntemleri ve hastaların ameliyat sonrası erken dönemde ayağa kaldırılmalarıyla sık rastlanmayan bir sorun haline gelmiştir.

Ameliyat sonrası kullanılması gereken özel giysiler var mı?
Genellikle ameliyat bölgesindeki şişlikleri önlemek, kan ve sıvı birikimini önlemek için bazı korseler kullanılır. Bunlar giysilerin altına kolayca giyilebilen ve kişiye günlük yaşamında konfor sağlayan basınçlı giysilerdir. Bu giysilerin genellikle 3 haftadan az olmamak üzere kullanılmasını öneriyoruz. Bazı türlerin terleme vb sorunlara yol açabileceğinden sıcak mevsimlerde kullanımı sıkıntılı olabilir.

Uzun kesiler yapılmadan bu şikayetler giderilebilir mi?
Minimal deri fazlalığı olan, yağlanması olan ve belirgin kas ayrılması (diyastaz) olmayan hastalarda lazer liposuction, ultrasonik liposuction veya radyofrekans gibi tedavi yöntemleri bir dereceye kadar faydalı olabilir. Ancak karın germe işlemini cidden hak eden bir hastanın abdominoplasti ile elde edilecek sonucu başka bir yolla elde etmesi mümkün değildir.

No Comments

Bir Cevap Yazın