Özgeçmiş

18 Ocak 1971 tarihinde Kızıltepe’de doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdim. 1994 yılında Şeref Zileli Yılın Başarılı Öğrencisi Ödülü’nü almaya hak kazandım ve 31 Temmuz 1995 yılında tıp fakültesinden üçüncülük derecesi ile mezun oldum.

Eylül 1995’te yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda 3 Kasım 1995’te araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Uzmanlık eğitimimi 7 Şubat 2002 tarihinde tamamladım.
Şubat-Mayıs 2002 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeden önceki dönemi Ankara Bayındır Hastanesinde Plastik Cerrahi Uzmanı olarak çalışarak değerlendirdim.

selahattin-ozmen

Prof. Dr. Selahattin Özmen

TÜBİTAK – NATO B1 Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile 2002-2003 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri, Ohio Eyaletinde The Cleveland Clinic Foundation’da Plastik Cerrahi Kliniğinde “Allojen ekstremite ve yüz transplantasyonları, kök hücreler, iskemi-reperfüzyon ve sinir iyileşmesi” konularında research fellow olarak çalıştım. Aynı dönemde diyabetik hastalarda kantitatif somatosensoriyal test konusunda klinik çalışmalar yaptım. Katıldığım çalışmalarla 2002-2004 yıllarında 6 adet uluslararası ödül aldım.

Temmuz 2003 tarihinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’na Uzman Doktor olarak geri döndüm, ancak o dönemde hükümetin genel olarak üniversitelerde kadro açmama kararı sebebiyle 15 ay kadar volünter olarak aynı klinikte çalıştım.

European Association of Plastic Surgeons (EURAPS) Young Scholarship Award-2003 bursunu kazanarak Ekim-Aralık 2004 tarihleri arasında İsveç-Göteburg’ta Sahlgrenska Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniği’nde 3 ay boyunca Kraniyofasiyal Cerrahi alanında klinik fellow olarak çalıştım.

30 Aralık 2004 tarihinde Gazi Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışmaya başladım.

25 Aralık 2007 tarihinde Doçent Doktor ünvanı aldım.

2 Nisan 2013 te Gazi Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atandım.

Almanyanın Hamburg kentinde düzenlenen uluslararası katılımlı “Certified Wound Expert ICW” kursuna 18 Haziran- 04 Temmuz 2007 tarihleri arasında katılarak yara bakım kursunu Türkiyeden bir Plastik Cerrah meslektaşımla birlikte birincilikle tamamladım.

İskemi Reperfüzyon konusunda yaptığım “The Impact Of Gradual Blood Flow Increase On Ischemia-Reperfusion Injury In The Rat Cremaster Microcirculation Model” adlı çalışmayla 2006 yılında Plastic Surgery Education Foundation (PSEF) Basic Science Junior kategorisinde birincilik ödülü kazandım.

2007 yılında 29. Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kongresinde Uzman Bildiri Yarışmasında “Üst Lateral Kıkırdak Fold-in Flep: Kıkırdak Greftleri Kullanmadan Kombine Spreader ve/veya Splay Greft Etkisi” adlı çalışmamla Klinik Dal Birincisi oldum. 2011 yılında “Kıkırak Koruyucu Septorinoplasti” adlı çalışmamla Estetik Plastik Cerrahi Derneğinin düzenlediği Best of Turkey Uzman Yarışması Birincisi oldum ve Türkiye’yi temsilen Eylül 2011 de Milano-İtalya’da sunum yaptım. Toplamda 8’i Uluslararası 20 adet ödüle sahibim.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalındaki Öğretim Üyeliği görevimden 9 Aralık 2013 tarihinde istifa ederek ayrıldım. 2005-2007 yıllarında Yardımcı Doçent temsilcisi olarak Fakülte Kurulu üyesi olarak görev yaptım, ayrıca İSO iç tetkik denetleyicisi olarak görev yaptım.

2008 yılından beri AO CMF (Craniomaxillofacial Surgery) ’nin Ulusal eğitmeni olarak görev yapmaktayım. 2011 yılında AO CMF’in Uluslararası eğitmeni konumuna yükseltildim. 2010 yılından beri International Journal of Plastic Surgery dergisinin Editorial Board’unda görev yapmaktayım. 2010 yılından beri Gazi Medical Journal Editorial Board’unda görev yapmaktayım. 2011 yılından beri Estetik Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu’nda yer almaktayım.

Sözel ve yazılı olarak iyi derecede İngilizce bilgisine sahibim. Tissue Surgery (Ed. Maria Z. Siemionow) adlı Amerika Birleşik Devletlerinde basılmış bir kitapta “The Role of Stem Cells in Plastic Surgery” adlı bir bölüm yazdım. “Mastering Rhinoplasty (Rinoplastide Uzmanlaşmak)” adlı bir kitap ile “Publishing And Presenting Clinical Research (Klinik Araştırmaları Yayınlamak ve Sunmak)” adlı bir diğer kitabım Çeviri Editörlüğünü yaptım.

“Kompozit Doku Nakilleri” adlı bir kitap hazırlamaktayım ve kitabın editörlüğünü yapmaktayım, kitap edit aşamasında bulunmaktadır. Ulusal 2 adet kitapta bölüm yazarlığı, ayrıca 3 adet uluslararası kitapta 7 bölümün Türkçe çevirisini yaptım. 33 ulusal, 69 uluslararası toplam 102 bilimsel yazı; 190 ulusal, 84 uluslararası toplam 274 bilimsel bildiride görev aldım. Yaptığım uluslararası çalışmalara 41’i uluslararası kitaplarda olmak üzere toplam 650’den fazla atıf yapılmıştır. 105 adet kongre, sempozyum ve toplantıda panelist veya konferans vererek görev aldım. 9 adet ulusal ve 2 adet uluslararası kongre organizasyonunda görev aldım.

18 Mart 2012 tarihinde Türkiye’nin üçüncü yüz naklini (Kadından kadına, ve kemikli ilk yüz nakli) gerçekleştiren ekibin başında yer aldım. Halen

18 Mart 2012 tarihinde Türkiye’nin üçüncü yüz naklini (Kadından kadına, ve kemikli ilk yüz nakli) gerçekleştiren ekibin başında yer aldım. Halen Sağlık Bakanlığı Doku Nakli Bilim Kurulunun 6 Üyesinden biriyim.