Benler ve Hangi Benler Risklidir?

Benler ve Hangi Benler Risklidir?

Birçok hasta yüz ve vücudundaki benlerin son zamanlarda çıktığını ve bu nedenle tedirgin olduklarını söylemektedirler. Aslında benlerin sadece çok küçük bir kısmı doğuştan görülür (kıllı benlerin bir kısmı, sebase benler vb). Oluşan benlerin çok büyük bir kısmı ise sonradan oluşan benlerdir. Burada en önemli faktörlerden biri güneşin etkisidir.
Aslında tüm benler tehlikeli değildir, bu nedenle hepsinin alınması gerekmez. Ancak bazı benler daha risklidir ve ilerde kanser gelişimine yatkınlığı olanların alınmasında fayda vardır. Genel olarak 5-6 mm’den büyük, kenarları düzensiz, rengi koyu veya giderek koyulaşan veya çevresinde yeni küçük benler oluşmaya başlayan benlerin doktor tarafından muayenesi ve gerekli görülürse biyopsi yapılması faydalı olacaktır.
Bunun yanında bazı benler tip olarak kötü karakterli görünmeseler de sakal ve bıyık bölgesi, ayak tabanı, avuç içi, sütyen askısının altı, kemer bölgesi gibi alanlarda tahriş olmaya yatkın benlerin alınmasında fayda olacaktır.
Bazı cilt tipleri de daha hassastır ve bu kişilerde özellikle dikkatli olmak gerekir. Çok açık tenli, sarışın veya kızıl, çilli, açık renk gözlü, güneşe çıktığında hemen kızaran kişilerde güneşten korunmak özellikle önemlidir ve ciltte oluşan lekeler dikkatle izlenmelidir.
Benlerin özellikle yüzde yaygın olması alınırken iz kalması konusunu önemli bir hale getirmektedir. Başta bir miktar kırmızılık olmasına rağmen genellikle 6 ay 1 yıl sonra izler oldukça solacak ve kaybolmaya başlayacaktır. Ancak kesilen hiçbir yerde teorik olarak sıfır iz kalmayacağını unutmamak gerekir. Plastik Cerrahlar izleri sıfıra en yakın hale getirmeye çalışırlar. Bir diğer önemli konu da gözkapağı, ağız, burun, kulak gibi uç bölgelerde ameliyatın usta ellerce yapılması gerekliliğidir, aksi halde çekintiler ve düzeltmesi son derece güç deformiteler ortaya çıkabilir.

No Comments

Bir Cevap Yazın