Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği nedeniyle meme dokusu miktarındaki anormal ancak iyi huylu büyümeye verilen isimdir. Jinekomasti, bazı vakalarda bir, bazı vakalarda iki memeyi birden etkileyebilir. Her iki meme de düzensiz olarak etkilenip birbirinden farklı boyutlara ulaşabilir.

Yenidoğanlar, ergenlik çağındaki erkekler ve yaşlı erkekler, hormon düzeylerindeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti geliştirebilirler. Ancak jinekomasti gelişmesi için başka nedenler de mevcuttur.

Jinekomasti birçok vakada ciddi bir sorun değildir, ancak bu durumla baş etmek bireyler için zor olabilir. Jinekomastili erkeklerin göğüslerinde ağrı hissettiği durumlar gözlemlenmiştir. Bazı vakalarda ise bireyin durumdan dolayı utanma hissetmesi görülebilmektedir.

Ergenlik döneminde geçici bir süre erkeklerde meme dokusunda büyüme görülebilir ancak bu genellikle geçicidir. 18 yaş sonrasında hala meme dokusu normalden büyükse incelenmesinde fayda vardır. Gerek hormonal gerekse radyolojik incelemelerle herhangi bir tetikleyici faktörün varlığı araştırılmalıdır.

Memesinde büyüme olan erkeklerin tedavileri ultrasonik veya normal liposuction ile veya bazı hastalarda lazer liposuctionla büyük oranda çözülebilir. Eskiden geniş bir şekilde keserek meme dokusunun alınması işlemine artık pek başvurmuyoruz ve çok küçük deliklerden bu işlemi yapabiliyoruz.

 

Jinekomasti ortaya çıkış nedenine göre, kimi hastalarda kendiliğinden iyileşebilir, kimi hastalarda ise sorunun çözümü için ilaç tedavisi veya ameliyat gerekli olabilir.

No Comments

Bir Cevap Yazın