Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulakta çok farklı deformiteler görmek mümkündür. Bazen kulak hiç oluşmayabilirken, kulağın yetersiz oluşması, Mister Spock kulağı, sıkıştırılmış kulak, güreşçi kulağı gibi deformiteler görülebilir. Ancak kulakta en sık görülen deformite kepçe kulak deformitesidir.

Özellikle okul çağında arkadaşlarının yoğun tacizine neden olabilen bu durum nedeniyle çocuklarda ciddi bir psikolojik travma ve sosyal çekiniklik nedeni olabilen bu durum aslında çok kolayca tedavi edilebilmektedir. Tamamen kulağın arkasında olan görünmez bir iz ile kıkırdak şekillendirilerek çocuğun psikolojik travmadan korunması mümkün olmaktadır.

Bu ameliyatı genellikle okul çağı öncesinde 5-6 yaşlarında yapmamıza rağmen bazı hastalar daha ileri yaşlarda başvurabilmektedir. Bu yaşlarda genç kızlar saçlarını topuz yapamamaktan şikayet ederken erkeklerde durum daha da sıkıntılıdır. İleri yaşlarda kıkırdakların elastikiyeti azalmıştır ancak hasta erişkin olduğu için çok kolaylıkla lokal enstezi altında bu ameliyatı gerçekleştirmemiz mümkün olmaktadır.

Kısa bir sargılı dönemden sonra hasta bir süre tenisçi bandı kullanarak son derece rahat bir iyileşme süreci yaşayacaktır.

Neredeyse izsiz bir ameliyatla hastanın özgüvenini bu kadar etkileyen bir ameliyat azdır.

No Comments

Bir Cevap Yazın