Meme Küçültme Ameliyatı (Mamoplasti)

Meme Küçültme Ameliyatı (Mamoplasti)

Her kadında meme farklı boyutlarda olabilir. Bazen meme normalden daha büyük olur ve bu çeşitli boyun ve sırt ağrılarına, meme altında yaralar oluşmasına ve meme ağrılarına neden olur. Aşırı iri memeler giysi seçiminde zorlanma, spor yapmada güçlük yaşama ve psikolojik olarak toplumdan kaçınma ve utanma gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle genç yaşlarda çok sıkıntı yok gibi olsa da menopoz sonrasında iri memelerin hastada kamburlaşmaya dahi yol açabileceğini bir çalışmamızda gösterdik (Findikcioglu K, Findikcioglu F, Ozmen S, Guclu T. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17205252). Ayrıca yapılan ameliyat ile bu sorunun azaltılabileceğini de gösterdik (Findikcioglu K, Findikcioglu F, Bulam H, Sezgin B, Ozmen . http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23123605)

Meme dokusunun büyüklüğü bazen çok sayıda kistle birlikte olabilir ve bunların çok yakından takip edilmeleri hastayı bunaltabilir.

Aşırı iri memelerin sarkma ihtimali de diğer memelere göre daha fazladır. Yüz yıldan fazla bir süredir meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda tekniklerin gelişmesiyle son derece kısa izlerle uzun süreli meme formunu koruyan adeta içinde protez varmışçasına dik meme oluşturmamız mümkün olmaktadır. Hastalar sırt ve boyun ağrılarından kurtulmalarının yanı sıra estetik bir memeye de sahip olmaktadırlar.

Meme ameliyatlarının bir faydası da ameliyat olanlarda meme kanseri görülme ihtimalinin bir miktar daha az olmasıdır (Ozmen S, Yavuzer R, Latifoğlu O, Ayhan S, Tuncer S, Yazici I, Atabay K. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11731849) (Ozmen S, Yavuzer R, Latifoğlu O, Atabay K. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11039402). Meme dokusunun miktarı azaldığından meme kanseri riski de azalmaktadır.

Bu ameliyat için genellikle 18 yaşının dolmasını bekleriz ancak virjinal hipertrofi denilen ve ergenlik dönemindeki genç kızlarda aşırı büyük memeye yolaçan durumda daha erken yaşta da ameliyat yapılabilir. Her yaşta yapılabilen bu ameliyat evlilik öncesinde de uygulanabilir.

Meme Duyusu bozulur mu?
İşlem sırasında memenin bazı alanlarında kesiler yapılmasına rağmen özellikle duyu sağlayan sinirlerin korunmasıyla meme duyusu korunur.

Meme küçültme sonrası süt vermek mümkün mü?
Meme ameliyatları sonrasında süt kanalları hemen her teknikte korunmaya alışılır. Bizim uyguladığımız tekniklerde özellikle süt kanallarını koruyoruz ve eğer hasta ameliyat olmadığında süt verebilecekse ameliyat sonrasında da hamile kalabilir ve süt verebilir.

No Comments

Bir Cevap Yazın