Meme Protezi

Meme Protezi

Meme protezlerin tarihçesi 1960’lara kadar gitmektedir. O tarihlerden beri ciddi anlamda ilerlemeler oldu. Meme protezlerinin en sık rastlanan formu içeride jel bir silikon, bazen de sıvı, dışarısı da sertleştirilmiş silikon kaplı olanlardır. Bunların biraz daha farklı maddelerden üretilenleri de olmasına rağmen ülkemizde en sık tercih edilenler içinde silikon jel, dışında sert silikon zarf olan protezlerdir.

Yeni teknoloji ile üretilen protezlerin dış zarflarının sağlamlığı arttırıldı ve çok daha dirençli hale geldi. Bunun yanı sıra içerideki jel de daha koyu kıvamlı hale geldi. Bu sayede doğal bir dokunma hissi elde edilebilirken aynı zamanda koyu kıvamlı jel kullanılması sayesinde istenen şekli sağlama konusunda daha uygun protezler bulunabilir oldu. Koyu kıvamlı jel kullanılmasının bir diğer avantajı da protez yırtılsa veya delinse dahi içinin boşalmaması ve jelin protez dışına çıkmasının oldukça güçleşmiş olmasıdır. Protezin yırtılması da konuşulduğu kadar kolay değildir, protezin üzerinden araba dahi geçirildiğinde patlamadığına şahit olduk.

Yeni nesil protezlerdeki bir diğer yenilik de artan protez çeşitliliğidir. Eskiden nisbeten sınırlı sayıda protez arasından birini meme dokusunun olması gereken yere koyarken günümüzde neredeyse her hastanın boyuna, göğüs kafesinin çapına, memeleri arasındaki mesafeye, meme yüksekliğine vb göre seçilebilen ve neredeyse “kişisel” diyebileceğimiz protez çeşitliliği mevcuttur.
Çok uzun bir süre yapılan çalışmalar sonucunda meme protezlerindeki silikonun kanserle bir ilgisi olmadığı görüldü ve bir süre yasaklı olduğu ABD’de dahi silikon protezler aklanarak kullanıma sunuldular. Eski rip protezlerde böyle bir risk saptanmazken yeni nesil protezler daha da saflaştırıldı ve kalitesi arttırıldı. Bu nedenle gerek kas altı gerekse kas üzerinde rahatlıkla tercih kullanılabilirler.

No Comments

Bir Cevap Yazın