Dolgu ve Yağ Enjeksiyonları

Dolgu ve Yağ Enjeksiyonları

Son yıllarda Plastik Cerrahideki en ilgi çekici gelişmelerden birisi şüphesiz yağ enjeksiyonlarıdır. Önceleri yağ enjeksiyonlarının sadece dolgu amaçlı olduğu düşünülürdü. Ancak yapılan çalışmalar yağ dokusunun erişkin tip kök hücreler açısından vücuttaki en zengin kaynak olduğunu ortaya çıkardı. Bu kök hücreler verildikleri yerde eksik olan hücre tipine dönüşüp onarım faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Örneğin orta yüze dolgu amaçlı yağ verildiğinde kök hücreler değişime uğramakta, fibroblastlara dönüşerek kolajen sentezlemekte ve cildin gençleşmesini sağlamaktadırlar. Alınan yağ hücreleri belli işlemlerden geçirilerek saflaştırılır ve kök hücre oranları artırılır. Yüz dışında memelerde, kalça ve bacak estetiğinde, vücutta doku eksikliği olan her yerde kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyonları sadece estetik cerrahide değil, iyileşmeyen yaralar ve radyoterapi görmüş cilt gibi zor alanlarda da başarılı sonuçlar vermektedir. Yağ enjeksiyonları ve kök hücrelerin hem estetik, hem de onarım cerrahisindeki kullanımlarını inceleyen yeni bilim dalına Rejeneratif Tıp adı verilmektedir.

Bir diğer etkili tedavi yöntemi ise dolgu malzemelerinin kullanılmasıdır. Dolgu malzemeleri; yüzdeki sarkan kısımların kamufle edilmesinde, kaş arası, kaşların altı, elmacık kemikleri, yanaklar, çene ucu ve çene yan kısımları ve ağız kenarındaki derinleşen hatları doldurmada ve gençleştirmede son derece etkilidirler. Bu malzemeleri uygulamak son derece kolaydır ve genellikle botulinum toksin ile birlikte kullanılırlar. Dolgu malzemesi olarak çok çeşitli ürün mevcuttur ve en çok tercih edilenleri genellikle en az soruna yol açan hyaluronik acid bazlı maddelerdir.

En etkili dolgu malzemelerinden biri de kişinin kendi yağı ile yapılan enjeksiyonlardır. Diğer dolgu maddelerine göre bir ameliyat işlemi gerektirmesi dezavantaj gibi görünmekle birlikte bol miktarda dolgu malzemesi elde edilmesi en büyük avantajlarından biridir. Bunun yanında yağ dokusunda bulunan bazı kök hücre benzeri hücrelerin de dolgu işlemi sırasında verilmesi deri kalitesinde gözle görülebilen bir artışa yol açmaktadır.

No Comments

Bir Cevap Yazın